GüncelKadın

“Baskılarla bizi yıldıramazsınız”

İstanbul Sözleşmesi'ne dikkat çekmek için bir araya gelen ODTÜ'lü kadınlar ve 100. Yıl Kadınları, "Dayanışmayı ilmek ilmek ören kadın derneklerini kapatamaz, baskılarla bizi yıldıramazsınız" dedi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) kadınlar ve 100. Yıl Kadınları İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekmek için 100. Yıl Meydanı’nda bulunan halk pazarı önünde bir araya geldi.

Kadınlar sık sık “Sözleşmeyi değil cinayeti engelle” ve “Aile değil kadınız kadınlar isyandayız” sloganları attı.

Açıklamayı okuyan Mor Dayanışma’dan Rüya Özgür, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” demek için meydanları terk etmediklerini ifade ederek, ülkenin ve dünyanın birçok yerinde kadınların haklarına sahip çıkmak için meydanları isyanıyla, öfkesiyle, dayanışmasıyla doldurduğunu belirtti. Rüya, patriyarkaya, faşizmin kurumsallaşmasına karşı dünyanın her yerinde kadınların sesinin yankılandığını söyleyerek, kadın mücadelesinin sınırları aşarak büyüdüğünü vurguladı.

“Hakkımız olanı alana kadar sokakları terk etmeyeceğiz”

Kadınların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararını tanımadıklarını belirten Rüya, “Özgürlüğümüzü, emeğimizi, geleceğimizi, hakkımız olanı alana kadar sokakları terk etmeyeceğiz” dedi.

Rüya, sözleşmeden çekilmenin vicdan ve hakkaniyete aykırı bir karar olduğunun altını çizerek, “Bir gece yarısı tek bir kişinin iradesi ve imzasıyla tek taraflı olarak feshedilmesi bilinen tüm usüllere aykırı olmakla birlikte kabulü hiçbir surette mümkün değildir. Kadınların, LGBTİ+’ların özgürleşmesinden korkuyorlar, susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz diyen kadınlardan korkuyorlar. Sokaklara, meydanlara, alanlara çıkmamızdan korkuyorlar, gökkuşağının renklerinden korkuyorlar. Failler yerine kadınları yargılayan,  Dayanışmayı ilmek ilmek ören kadın derneklerini kapatamaz, baskılarla bizi yıldıramazsınız” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu