GüncelKadın

HDK Kadın Meclisleri: Erkek Devlet Şiddetini Teşhir Ediyor, İsyanı Büyütüyoruz!

Kadın Meclisleri yaptıkları bir açıklama ile 8 Mart'ı kutladı.

New York’ta tekstil fabrikasında çalışan 40 bin kadının, eşit işe eşit ücret ve insanca çalışma koşulları talebi ile 1857 yılında başlattıkları grev, erkek patronların, sermayenin, polisin ve devletin saldırıları sonucunda 129 işçi kadının ölümü ile sonuçlanmıştır.

Ve o tarihten bugüne 8 Mart, erkek egemen sisteme, savaşa, şiddete ve her türlü baskı ve sömürüye karşı kadınların mücadelelerini, barış, hak ve eşitlik taleplerini dile getirdikleri günün adıdır. Kadınların ve LBGTİ+’ların özgürlük ve eşitlik için isyan günü…” sözlerine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“COVID19 salgını ile birlikte evde kalmanın kadınlar, çocuklar ve LGBTİ+’lar için yarattığı şiddet sarmalı ve ev içi emek sömürüsü daha da artmış, kayıtsız ve güvencesiz ekonominin başat kaynağı olan kadın işçi ve emekçiler bu süreçte ilk işten çıkarılanlar olmuştur.

Kadın özgürlük mücadelesi yürüten aktivistler, üniversitelerin özerkliğini, akademik özgürlüğü ve bilimi savunan kadınlar ve LGBTİ+’lar “terörist” olarak yaftalanıyor, yargılanıyor, zindanlara gönderiliyor.

Bu da yetmiyor, çıplak arama, tecavüz tehdidi ve cinsel(leştirilmiş) şiddetin binbir türlü hali, cezasızlık zırhıyla istisna değil kural olurken, erkek devletin yeni temsilcileri kadınların yaşadıkları şiddeti, bu travmatik tehdit ve zorbalıkları ifade edememelerini “iffetsizlik” olarak tanımlayabiliyor.

Bu hukuksuzlukları dile getiren milletvekilleri, hak savunucuları ve kadınlar ise yargılanıyor!

Ancak biz, tüm dünyada kürtaj hakkına, LGBTİ+ haklarına, başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın kazanımlarına saldırılarını arttıran bu erkek devletlerin ittifakına karşı, direnen kadınların kalabalığını hatırlayarak ilerliyoruz.”

**

Türkiye artık bir erkek-kayyum rejimidir!

Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’nun ilk yaptığı işin; üniversite bünyesinde yer alan ve köklü bir kulüp olan Kadın Araştırmaları Kulübüne ve büyük bir emek, mücadele ve özveriyle kurulan LGBTİ+ Kulübüne saldırmak olduğuna, Bulu’nun, LGBTİ+’lara yönelik nefret dili kullandığına, demokrasi talep eden öğrencilere soruşturma açtığına, polis şiddetine yol ve destek verdiğine, bizzat bu şiddete dayanarak üniversiteye girebildiğine dikkat çekilen açıklamada, şu iafdelere yer verildi:

“Bizler, kayyum politikalarını halkın iradesiyle seçilmiş HDP belediyelerine atanan kayyımların, bu belediyelerdeki kadın birimlerine/ merkezlerine yapılan saldırılardan, kadın kazanımlarını gasp etmesinden ve eşbaşkanlık sistemine yapılan saldırılardan biliyoruz. Tıpkı eşit, demokratik, özgürlükçü, doğrudan katılımı esas alan, şeffaf, hesap verebilir ilkelerin bütünlüğünü pratikleştiren kadın özgürlük çizgimize yönelen erkek devletin polis/asker şiddeti gibi.

AKP-MHP faşist iktidarı, yaşam alanlarımızın tamamını erkek-devlet şiddetiyle kuşatmak, ülkenin her yerinde küçük küçük, kendi gölgesi olarak tek adam iktidarları oluşturmaya çalışıyor.

Biz kadınlar bunu #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz

Bu amaçla, Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisleri olarak her yıl olduğu gibi bu 8 Mart’ta da sokaklarda ve meydanlarda mücadele direncimizi ve kararlılığımızı, bitmeyen azmimizi ve isyanımızı yükseltiyor ve 8 Mart’ı kadın özgürlük ve eşitlik mücadelesinde hayatını kaybeden tüm kadınlara adıyoruz.

6 Mart’ta Kadıköy’de, 8 Mart’ta Feminist Gece yürüyüşünde sokaklarda, “Umutsuzluğa kapılırsan bu kalabalığı hatırla” diyen kız kardeşlerimizle birlikte olacağız.

Bir kez daha kalabalığın bir parçası olarak, onu yaratan ve tarihe notunu düşen kadınlar olarak direnişte ve mücadelede yerimizi alacağız.”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu