Kadın

T. Kürdistanı’nda 8 Mart: “Jin jiyan azadî”

Amed, Wan, Elih, Qers, Colemerg ve İdir'de binlerce kadın erkek-devlet şiddetine karşı alanlardaydı

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bölge kentlerinde düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları başladı.

Amed

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) öncülüğünde “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi başladı. Mitinge Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Genç Kadın Meclisi, İlerici Kadınlar Meclisi, Rosa Kadın Derneği, Kadın Akademisi ile çok sayıda kadın örgütü temsilcisi, HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Semra Güzel, Dersim Dağ, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi yüzlerce kadın katıldı.

Sarı, kırmızı, yeşil ve beyaz renklerden oluşan flamalarla süslenen İstasyon Meydanı’nın birçok noktasına “Kadın cinayetleri, tacizler ve tecavüzler politiktir”, “Eşit ve özgür bir yaşam için hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Doğanın ve kadının özgürlüğü için ekolojik yaşamı savunuyoruz” ve “Kadın tutsaklar için kadınlar için adalet” yazılı pankartlar asıldı.

HES engeli

İstasyon Meydanı’na çıkan Akkoyunlu ve İstasyon caddelerindeki tüm girişler polis bariyerleriyle kapatıldı. Alanın dört farklı kontrol noktasında zırhlı araçlarla güvenlik önlemleri alan yüzlerce polis, alana giriş yapmak isteyenlerden Hayat Eve Sığar (HES) kodu istedi. Kadınların yanlarında getirdiği su, dezenfektan, kalem gibi ihtiyaçların meydana girişine izin verilmezken, içinde “isyan” kelimesinin bulunduğu pankart ve dövizlere el konuldu.

Ulusal kıyafetleriyle alana giriş yapan yüzlerce kadın, “Direne direne kazanacağız”, “Erkek adaleti değil gerçek adalet” ve “Kadın yaşam özgürlük” yazılı dövizler taşıyarak, sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı.

Wan

“Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla Musa Anter Parkı’nda gerçekleşen mitingde, alan mor ve beyaz balonlarla süslendi. Platforma, “İsyanımız özgürlüğümüz için!” yazılı pankart asıldı.

Ağrı, Kars, Iğdır ve Hakkari başta olmak üzere birçok kentten çok sayıda kadın miting için alana gelmeye başladı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın da aralarında bulunduğu kadın milletvekilleri de ulusal kıyafetlerle alandaki yerini aldı.

“Bijî berxwedana jinan” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganlarının yükseldiği alanda, kadınlar Koma Deşta Gever grubunun seslendirdiği Kürtçe ezgiler eşliğinde halay çekiyor.

HDP’li Ayşe Acar Başaran’ın konuşma yapacağı mitingde, sanatçı Pınar Aydınlar’ın sahne alması bekleniyor.

Elih

Elih’de “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla yürüyüş düzenliyor. Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, HDP Batman İl Örgütü binasına kadar yürüdü.

Şırnak 

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 26 Şubat’ta Şırnak’ın İdil ilçesinde startını verdiği 8 Mart etkinliklerinin finalini, Beytüşşebap ilçesinde görkemli bir şölenle gerçekleştirdi. HDP Beytüşşebap İlçe Örgütü binasında gerçekleşen şölene, kadınlar yöresel kıyafetleriyle katıldı. Şölene, HDP’li kadınlar, Barış Anneleri, Roboskili ailelerin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Konuşmalar öncesi kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî têkoşîna hinê” sloganları ve zılgıtlarla halay çekti. Daha sonra etkinliğe katılan kadınlara karanfil dağıtıldı.

TJA aktivisti Emine İnan, tarihi bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Bizler TJA ve HDP Kadın meclisi olarak her zaman alanlardayız. Her alanda katledilmemize rağmen, hiçbir zaman direniş ve mücadelemizden taviz vermedik. Bizler mücadelemiz ile saldırılara cevap oluyoruz. Mücadelemiz Rosalar ve Saralarla başladı, bizler bu mücadele ile özgürlüğü inşa edeceğiz” dedi.

Urfa

Urfa’da Haliliye ilçesinde bulunan bir düğün salonunda düzenlenen şölene HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, Barış Anneleri, kentte bulunan kadın kurumlarının temsilcileri katıldı. Salona, “Onurlu bir barış için sende ayağa kalk”, “Gülistan Doku nerede”, “Kadın özgür yaşamın teminatıdır” ve “Kadın cinayetleri politiktir” pankartları asıldı. Kadınlar yöresel elbiseleriyle, “Jin jiyan azadî” sloganları eşliğinde halaylar çekti. Etkinlikte kadın tutukluların gönderdiği mesajlar okundu.

Urfa Demokratik Kadın Platformu da, aynı kapsamda Eğitim Sen şube binasında açıklama yaptı.

Adıyaman

Adıyaman İl Kadın Platformu da, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) binasında çok sayıda kadının katılımı basın toplantısı düzenledi. Platform adına açıklama yapan Eylem Yıldırım, cezasızlık politikalarının kadına yönelik şiddeti arttırdığını ifade ederek, “Eşitlikçi yönetim hakim kılınmadan ne toplum ne kadın şiddetten kurtulamayacaktır. İktidar kadın bedeni üzerinden elini çekmelidir” dedi.

Mardin 

Mardin’de HDP İl Örgütü binası önünde kutlama gerçekleştirildi. Taleplerini sloganlarla haykıran kadınlar, tecride ve kadın cinayetlerine karşı tepkilerini dile getirdi. Etkinlik, erbaneler eşliğinde çekilen halaylarla devam etti. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, 8 Mart’ın kadınların ve gençlerin mücadelesi olduğunu dile getirdi. Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiklerini belirten Dündar, her gün 8 Mart gibi mücadele edeceklerini söyledi. Tecride karşı özgürlüğü savunacaklarını dile getiren Dündar, “Kadın dünyadır, kadın memlekettir, kadın dildir. Kadın kendini bilmektir. Kadın bu toprakların şarkısıdır” şeklinde konuştu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu